citizen well-being

Linnaplaneerimise heaolu skoor

Narva

Linnaplaneerimise heaolu skoor kvaliteetse linnaruumi loomiseks

Linnaplaneerimise heaolu skoori pilootprojekti eesmärk oli ületada lõhe linnaplaneerijate ja linnaelanike vahel. Seda tehti linnaelanike heaolu diagnostika abil. Heaolu diagnostika on uuenduslik meetod ja vahend, mis ühendab kvantitatiivseid füsioloogilisi ja subjektiivseid psühholoogilisi näitajaid.

See võimaldab hinnata keskkondi, mis pole ainult turvalised ja mugavad, vaid ka huvitavad, meeldivad või vastupidi, et määratleda keskkondi, mis on ebaturvalised, stressirohked, ülestimuleerivad või ebaatraktiivsed. 

urban planning_well-being of citizens

Tulemuseks on heaolu diagnostika ja sellega seotud ruumiliste parameetrite visualiseerimine kaardikihtidena, pakkudes juhiseid andmete tõlgendamiseks ja kasutamiseks linnaplaneerimisel.

Heaolu diagnostikat saab kasutada ka sisendina linna kliimamuutustega seotud probleemide lahendamise planeerimisel. Heaolu kasv linnas, näiteks inimese ja keskkonna parema suhte, loob üldise positiivse mõju, mis aitab kaasa turvalise ja vaimselt, füüsiliselt, sotsiaalselt ning majanduslikult tervema linna arengule.

Projekti pilootlinnaks oli Narva, kus linnaelanike heaolu diagnostika andis täiendava sisendi, et teha otsuseid oma elurajoonides vajalike parenduste kohta leidmaks uusi võimalusi kodanike ja investeeringute hoidmiseks ja meelitamiseks. 

Tutvu pilootprojekti põhjal loodud teenusega “Linnaelaniku heaolu diagnostika“.

Pilootprojekti kestvus: jaanuar 2021 – juuni 2023
Kogueelarve: 535 000 eurot, sh 443 000 eurot TalTechi eelarve

Pilootprojektide elluviimist rahastas Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatav projekt “Targa linna tippkeskus”.